Menu Zamknij

Rejestracja spółki zamiast przekształcania JDG

Większość indywidualnych przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie własnego biznesu decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to najprostsza i najbardziej dostępna forma prawna. Przedsiębiorcy decydują się na nią ponieważ przekonuje ich prostota i szybkość założenia, niskie koszty związane z rejestracją, możliwość wyboru najbardziej przystępnej formy opodatkowania oraz prowadzenie uproszczonej formy ewidencji księgowej.

Na początku forma ta może wydawać się optymalna jednak wraz z biegiem czasu i rozwojem firmy, zmieniają się potrzeby i specyfika prowadzonej działalności. Tak prosta forma prawna często okazuje się niewystarczająca i właściciele firm decydują się na zarejestrowanie, w jej miejsce, spółki z o.o.. Dzięki założeniu spółki mogą oni swobodnie prowadzić interes bez obaw, że w razie ewentualnych kłopotów finansowych ich prywatny majątek zostanie przejęty przez komornika, i w żaden sposób nie będzie chroniony. Dodatkowym atutem jest możliwość wprowadzenia dodatkowych inwestorów, co w przypadku JDG jest bardziej skomplikowane. Potencjalny współpracownik może obawiać się przekazania swoich pieniędzy, co w przypadku spółki gwarantuje mu udziały.

Aby przejść z jednoosobowej działalności na rzecz spółki można podjąć się przeprowadzenia procesu przekształcenia, jest to jednak złożona procedura, która wiąże się często z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. O wiele bardziej korzystna jest rejestracja spółki od podstaw zamiast przekształcanie JDG. Sama rejestracja trwa 24h i nie generuje wysokich kosztów. Nawet dopełnienie takich formalności jak ponowne zawarcie umów z partnerami biznesowymi będzie stanowiło mniej czasochłonną czynność niż przekształcenie firmy.

S24 - rejestracja spółki