Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Jest to system pozwalający na gromadzenie oraz na swobodne przetwarzanie i udostępnianie danych o beneficjentach rzeczywistych. Został uruchomiony w październiku 2019 i od tego czasu zgłoszenie do niego może być traktowane jako obowiązkowy element rejestracji podmiotu gospodarczego.
Beneficjentem rzeczywistym jest:
Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2020 r., poz. 971), beneficjentem rzeczywistym jest osoba, która sprawuje pośrednią lub bezpośrednią kontrolę nad danym podmiotem gospodarczym.
Bardziej szczegółowa definicja wskazuje, że beneficjentem jest:
- osoba fizyczna będąca akcjonariuszem lub udziałowcem posiadającym więcej niż 25% liczby wszystkich udziałów / akcji,
- osoba fizyczna posiadająca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą prawną, posiadająca więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub dysponująca więcej niż 25%ogólnej liczby głosów,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę dzięki posiadaniu odpowiednich uprawnień,
- osoba fizyczna obejmująca wyższe stanowisko kierownicze.
Zebranie informacji o beneficjentach na potrzeby rejestru musi zostać wykonane z dużą starannością. Do ich ustalenia przyda się umowa czy statut oraz dane podmiotu zamieszczone w rejestrze KRS.
Zgłoszenie spółki do CRBR
Rejestracja spółki do CRBR i zgłoszenie informacji o beneficjentach to obowiązek wielu podmiotów. Na wywiązanie się z niego, zgodnie z przepisami ustawy, firmy mają tylko 7 dni od momentu wpisania spółki do rejestru KRS.
Obowiązek zgłoszenia do CEBE mają:
- wszystkie spółki podlegające wpisowi do KRS,
- spółdzielnie
- stowarzyszenia,
- fundacje
- spółki europejskie
- europejskie zgrupowania interesów gospodarczych.
Jak zgłosić spółkę do rejestru beneficjentów rzeczywistych CRBR:
Zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych danego podmiotu można wykonać w kilku krokach.
Zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych dokonujemy:
- otwierając zgłoszenie,
- wypełniając elektroniczny formularz,
- zapisując przygotowany dokument potrzebny do rejestracji,
- podpisują wygenerowane pismo kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- przesyłając dane do rejestru CRBR.
Jakie dane trzeba podać na wniosku do rejestru beneficjentów rzeczywistych:
- w części “A” wniosku podajemy dane podmiotu, którego dotyczy obowiązek zgłoszenia informacji do rejestru CRBR – nazwa, adres, numer KRS,
- w części “B” wniosku należy wpisać dane beneficjentów rzeczywistych z informacją czy są to dane osoby fizycznej pełniącej rolę beneficjenta czy reprezentanta.
Brak zgłoszenia podmiotu do rejestru beneficjentów rzeczywistych:
Niezgłoszenie informacji do CRBR czyli brak zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych niesie za sobą przykre konsekwencje dla podmiotu, są nimi między innymi,
- brak możliwości założenia konta bankowego lub wzięcia kredytu (bank weryfikuje czy wywiązano się z obowiązku rejestracji beneficjentów rzeczywistych),
- wysokie kary finansowe nakładane w ramach grzywny.
Obowiązek zgłaszania informacji do rejestru beneficjentów rzeczywistych można przekazać doradcy, który posiadając uprawnienia i wiedzę jest w stanie szybko dokonać zgłoszenia do CBRB prowadzonego przez nas podmiotu.
Rejestracja spółki w S24
Oferujemy kompleksową pomoc w przeprowadzeniu procedury rejestracji spółki w S24. W imieniu klienta dopełniamy niezbędnych formalności rejestracyjnych.
Rejestracja spółki PRS
Zajmujemy się również przeprowadzeniem procedury rejestracji spółki w PRS. Sporządzamy umowę w formie aktu notarialnego i składamy w systemie PRS.
Dodatkowe usługi
Oferujemy również szereg usług dodatkowych dla właścicieli firm. Zajmujemy się m.in. prowadzeniem księgowości, aktualizacją w KRS, likwidacją spółek, sprzedażą e-podpisów a także usługami e-biura.
KONTAKT
Skontaktuj się już teraz, aby poznać szczegóły oferty. Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące współpracy oraz przedstawimy informacje na temat świadczonych usług. ZAPRASZAMY
Polecamy: